Аміачна селітра має кілька призначень. Вона може використовуватися в якості вибухівки для профільних робіт в промислових масштабах, але є й інша, не менш важлива сфера її застосування. Вона є мінеральним добривом для потреб агропромислового комплексу.
Для її виробництва використовується рідкий технічний аміак, отриманий способом з’єднання очищеного від сірки природного газу з азотом, що нагнітається з повітря.
АС – найбільш затребуване мінеральне макроудобреній, необхідне для виробництва сільськогосподарських культур. Добриво широко використовується у всіх ресурсозберігаючих технологіях, які зараз широко освоюються в світових практиках. Аміак надходить в спеціальні камери в газоподібному стані, де утворюються солі нітрату амонію, які потім перетворюються в гранульований продукт. Він охолоджується і розподіляється по сортам, відповідно до Держстандарту 2-85.
Властивості АС, активно використовуються в сільськогосподарському виробництві
Це збагачене азотом (26-34%) добриво сприяє розвитку і росту рослин прискореними темпами, завдяки своїй властивості швидко засвоюватися. Його вносять у період після весняних заморозків. До складу добрива також входить сірка з вмістом 14%.
Процес отримання аміачної селітри досить простий і освоєний промисловістю, тому аграріям не доводиться значно переплачувати за неї. Її продають і оптом і в роздріб, доставку можуть здійснювати залізницею, морськими і річковими шляхами. 25-30 рублів – це прийнятна ціна за 1 кг цієї продукції хімічної промисловості.
АС фасують в мішки різної ваги, в основному – по 50 кг. Але промисловість випускає і розфасовку в кілограмову і іншу тару. Фахівці радять вносити від 1 кг АС на 1 сотку сільськогосподарської землі, а для грядки, розміром 1 м кв – 10-20 грам добрива.
Щоб підвищити ефективність майбутнього врожаю разом з аміачною селітрою рекомендують вносити в грунт інші, багаті мікроелементами, добавки. Добриво іншими словами, має бути комплексним, що містить і магній, і фосфор, і кальцій.
За сплячих бруньках за допомогою селітри вбивають більшість збудників грибкових захворювань. Краще використовувати селітру в ранні терміни обробітку рослин, оскільки при застосуванні по листу, вона може стати причиною опіків. Або вносити її безпосередньо під кореневу систему рослинної маси. АС здатна дати залповий – різкий ефект посилення росту рослин. При високих температурах повітря зі внесенням селітри потрібно бути дуже акуратними. У цьому випадку бажано використовувати дуже слабкий розчин селітри. Обприскувати рослини розчином цього добрива не варто.
Добриво допомагає впоратися з фітофторозом, паршею, чорної і сірою гниллю, у рослин підвищується імунітет до хвороб.
Селітру випускають в декількох видах
Гранули селітри дуже гігроскопічні і легко вбираються рослинами, мають жовтуватий відтінок на відміну, наприклад, від карбаміду. У селітрі азот використовують в двох формах, або він нітратний, або – амонійний. Завдяки різним добавкам, що входять в неї, АС являє собою широкопрофільну препаратів і ділиться на кілька різновидів.
Проста АС
У цьому виді аміачної селітри добавок немає, вона дуже схожа з сечовиною за своїми функціями і властивостями, тільки вносити її рекомендують в більш ранні терміни і в кілька великих кількостях.
АС Б
У цій селітри – два сорти. Її часто вибирають для добрива розаріїв з метою швидкого вкорінення і зростання рослин.
Аміачно-калійна селітра
Її вважають за краще аграрії, які займаються вирощуванням томатів або плодових дерев. Оскільки відмічено, що цей вид добрив здатний значно поліпшити смакові якості плодів.
Вапняна АС
Вважається одним з найбільш універсальних видів цього добрива. Його застосовують для поліпшення якості будь-яких грунтів. Вважається також одним з найбезпечніших видів добрив, ніколи не вибухає при перевезеннях, не впливає на зміну грунтової кислотності і швидко засвоюється рослинами.
УВАГА!
При перевезенні інших видів АС потрібно дотримуватися необхідних заходів безпеки.
Магнієва АС
У аміачної селітри з добавкою магнію є властивість швидко насичувати корисними мікроелементами судинну структуру бобів і овочів.
Пориста АС
Має інше призначення. Її використовують як вибухова речовина, яке не призначене для садівництва чи побуту.
Як застосовувати АС
Норми і рекомендації щодо застосування АС вказані на упаковці. Початківцям агрономам варто лише прочитати інструкцію:
- овочам досить 5-10 мг на 1 кв. метр два рази за період до їх цвітіння;
- коренеплоди підгодовують один раз через 10 днів після сходів 5-7 грам на 1 м кв;
- під плодові дерева вносять 15-20 г на 1 м кв. на початку сезону і ще 2 рази. Краще розвести 30 г на відро води і внести під дерево, щоб добриво проникло в його кореневу систему.
Небезпека застосування АС для здоров’я людини
Найнебезпечнішим фактором, що містяться в АС є нітрати, але вони є і в складі компостів, і гною.
Важливо! Строго дотримуватися норм внесення добрива в грунт і тоді воно не зможе надати на склад плодів серйозний негативний вплив. Городники при цьому можуть відчувати себе спокійно – вирощена ними продукція не буде містити небезпечних для здоров’я елементів.